Zeynep IŞIK BÜYÜKBAY, Suudi Arabistan’ın Medine şehrinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Medine’de tamamladı. Dedesi Seyit Molla Zikrettin’in yanında İslamî ilimler, tıbb-i nebevî ve Farsça eğitimleri aldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Medine’de öğretmenlik yapan Büyükbay, daha sonra Malezya Üniversitesi’nde “Homeopathy and Cupping Therapy”  bölümünü bitirdi. Çin ve İran tıbbı üzerine uzun süre araştırmalar yapan Zeynep Büyükbay, Osmanlı beslenme kültürü ve tedavi yöntemleri konulu tezinde mizaç ilmini inceledi. Titiz araştırmalar sonucunda ulaştığı İranlı ve Uygurlu hocalardan mizaç eğitimi aldı. 

2015 yılında evlenerek İstanbul’a yerleşen Büyükbay, 2016 yılında Marmara Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı. 

Meridyen tedavi, akupunktur, iridoloji, manuel terapi, masaj, EFT, aromaterapi, doğal taşlar ve kristaller, doğal bakım ürünleri ve kürler, bilinçaltı tedavi yöntemleri ve theta healing konularında aldığı eğitimlerle uzmanlık kazandı.

Ayrıca Avustralya Macquarie University’den onaylı Fitoterapi Eğitimi ile uluslararası geçerliliği olan başka bir eğitim kurumundan da Biyoenerji Eğitimi belgelerine sahip oldu.

 

2015’den beri aktif şekilde doğal tedavi yöntemleri ile hizmet veren Büyükbay, 2017 yılında Bütüncül Şifa ve Doğal Ürünler Kliniği’ni açtı. Aldığı geleneksel tıp eğitimleri ve İslamî eğitimlerin sentezi sonucu bütüncül şifa uygulamaları yapmaya başladı.

Zeynep Işık Büyükbay İslamî kaidelere uymayan hiçbir şifa yöntemini danışanlarına ve kendi hayatında uygulamamaktadır. 

2020 yılından itibaren kurmuş olduğu Zeynep Büyükbay Akademi çatısı altında içeriği kendisine ait olan Mizaç Eğitimi, Farkındalığa Uyanış, Maddi & Manevi Korunmalar, Manevi Zırh, Sembol Dili ve Bilinçaltı Okuma Teknikleri, Bedensel Problemlerin Ruhsal Sebepleri, Zihinsel Diriliş, İsim Analizi adlı eğitimleri vermeye devam etmektedir. 

Ailesiyle doğada vakit geçirmeyi, kitap okumayı, İslamî sanatlarla ilgilenmeyi ve bendir vurmayı çok seven Zeynep Büyükbay, evli ve iki çocuk annesidir.